POWIĘŹ

Powięź – tajemnicza tkanka

Powięź jest nieprzerwaną, trójwymiarową siecią tkanek, która rozciąga się od stóp do głowy, od przodu do tyłu, od zewnątrz do wewnątrz. Powięź może się odnosić do zbitej warstwy tkanki ( jak powięź szeroka uda ), jak również do torebki stawowej, torebki narządów, przegrody mięśniowej, więzadeł, troczków, rozcięgien, ścięgien, powięzi mięśni, nerwów i innych włóknistych tkanek kolagenowych.
Powięź tworzy złącza międzymięśniowe, jednocześnie dzieląc każdy mięsień na mniejsze elementy. Jednak przede wszystkim ma za zadanie stabilizację elementów które otacza.

Powięzi są obiektem wielu badań naukowych na całym świecie. Dr Robert Schleip (Niemiec) stał się pionierem i autorytetem jeśli chodzi o badania nad układem powięziowym. Dzięki jego badaniom dowiedzieliśmy się, że tkanka powięziowa może kurczyć się tak jak tkanka mięśniowa, co do tej pory wydawało się niemożliwe. Najpowszechniejsze przyczyny dysfunkcji powięzi to kontuzje – czyli unieruchomienie stawu powodujące wysychanie torebki stawowej oraz przeciążenia stawowe, także często powodowane kontuzjami.

Możemy rozróżnić 2 warstwy powięzi :  powierzchowne i głębokie.

Powięź powierzchowna znajduje się zaraz pod skórą i łączy się z tkanką tłuszczową podskórną, tętnicami, żyłami, układem limfatycznym i nerwowym.

Powięź głęboka, otacza mięsień dzięki czemu otrzymuje on określony kształt i jest połączony za jej pomocą z innymi mięśniami i układem kostnym. Jednocześnie powięź gwarantuje najlepszą z możliwych przesuwalność mięśni i włókien mięśniowych względem siebie. We wszystkich powięziach występują receptory bólowe. Stres oraz stany emocjonalne również mogą przyczyniać się do nieprawidłowej pracy powięzi.

Powięź łączy ze sobą wszystko, dlatego też, ruch jaki wykonujemy będzie wpływał na funkcjonowanie struktur  naszego ciała. Dodatkowo napięcie w jednym miejscu w ciele, może wpłynąć na powstanie napięcia w innym, odległym miejscu w ciele. Dlatego efektem terapii powięziowej jest poprawa struktury całego ciała, ponieważ miejscowe wady budowy ciała, urazy czy przeciążenia niosą zazwyczaj za sobą niekorzystne efekty w innych rejonach narządu ruchu lub globalne zaburzenia postawy ciała.

Tkanka łączna – powięź – uważana jest za główną przyczynę chorób i bólu, ale także cudowne źródło leczenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.